Race Results — March 2
Byline: The Log Staff
ORANGE COUNTY
Sunkist Series (Inside Classes), Balboa YC, Jan. 7
Laser
1st: Gator Cook, Balboa YC; 2nd: Steve Kent, Balboa YC; 3rd: Rich Luttrell, Balboa YC.
Lido-A
1st: Kelly Cantley, South Coast Corinthian YC; 2nd: Jim Drury, Balboa YC/Alamitos Bay YC; 3rd: Kim McRae, Balboa YC.
Lido-B
1st: Sean Hunter, Balboa YC; 2nd: Porter Killian, Balboa YC; 3rd: Greg Boudreaux, Balboa YC.
Sabot-A
1st: Molly Lynch, Balboa YC; 2nd: Terese Ivory, Bahia Corinthian YC/Alamitos Bay YC; 3rd: Lynn Acosta, Balboa YC.
Sabot-B
1st: Elaine Linhoff, Balboa YC; 2nd: Celia Niemerow, Balboa YC.
LOS ANGELES COUNTY
William Berger Series #1, Del Rey YC, Jan. 7
PHRF-AA
1st: Katana, Laura Schlessinger, Santa Barbara YC; 2nd: Medicine Man, Bob Lane, Long Beach YC; 3rd: Margaritaville, Jay Steinbeck, California YC.
PHRF-A
1st: Ruckus, Eric Schlageter, Anacapa YC; 2nd: Cowabunga, Bobby Bishop, California YC; 3rd: Plankton, John Staff, California YC.
PHRF-B
1st: Klexy, Ed Jenkins, Del Rey YC; 2nd: Tigger, Fred and Suzanne Cottrell, King Harbor YC; 3rd: Jokers Wild, Mark Spector, South Bay Yacht Racing Club.
PHRF-C
1st: Misque, Jerry and Lea Kaye, Del Rey YC; 2nd: Teaser, Guccione/Rasse, Pacific Mariners YC; 3rd: Rubicon III, Rod Percival, Pacific Singlehanded Sailing Association.
ORCA
1st: Hiper, David Collins, California YC; 2nd: Neck Sprain, Wade Stevens, King Harbor YC; 3rd: Girly Boat, Dan Cohen, Cabrillo YC.
Cruisers-A
1st: Celerity, Moorehead/Bilson, California YC; 2nd: Elixir, Chad and Kerrie Downey, California YC; 3rd: Prometheus, George Biddle, South Bay YRC.
Cruisers-B
1st: Sea Scout, Dmitry Matousov, Del Rey YC; 2nd: New Orca, Jim Whiting, Del Rey YC; 3rd: Sunshine, Lenny Gordon, Pacific Singlehanded Sailing Association.
Open Sailing
1st: Hat Trick, Tracey Kenney, South Coast Corinthian YC; 2nd: Team Open Sailing, Sammarcelli/Vale, California YC/South Coast Corinthian YC; 3rd: Part-Timer, Anne-Laure Leny, South Coast Corinthian YC.
VENTURA COUNTY
Ventura Regatta Series #1, Ventura YC, Jan. 14
PHRF-A
1st: XS, Gene Bevil, Pierpoint Bay YC/Anacapa YC; 2nd: Moore Fun, Joe Joines, Ventura Sailing Club; 3rd: Blue Pacific, Harry Keum.
J/24
1st: Jaded, Deke Klatt, Ventura YC; 2nd: Radio Flyer, Carlos Brea, Ventura YC; 3rd: Abracadabra, Dan Chepley, Ventura YC.
SANTA BARBARA COUNTY
Centennial Regatta, Santa Barbara YC, Jan. 15
1st: Firefly, Bill Lannan/Ed Schifferns, Santa Barbara YC; 2nd: Picante, Pat Toole/Dale Turley, Santa Barbara YC; 3rd: Comfort Too, Al Salzer/Bill Bench, Santa Barbara YC.